Už jsem taky v Cloudu :)

Provoz serveru doma ve skříni stojí cca 3 tisíce ročně za elektriku, když nepočítám potřebné investice do hardware. A proto jsem přešel na

Už jsem tam a je mi blaze. Využil jsem free verzi, které je omezena 10x mailboxem o kapacitě cca 7gig. A to je vážně hodně ! Celkem 70gig pošty snad nemá nikdo :).

Na stránkách google apps jsem si našel nástroj pro migraci pošty z mého stávajícího prostředí Postfix/Amavisd/Spamassin/Dovecot.

Timto toolem se napojíte do vašeho stávajícího Imap prostředí a tool se postará o natlačení pošty do Gmailu. Jen je třeba udělat několik nastavení viz návod. Povolit doméně aplikační rozhraní a vygenerovat jí kód pro napojení aplikace na vaši doménu v gapps.

Přenos 1.2 Gb pošty cca 100k položek bylo rychlé a v zásadě jsem byl limitován rychlostí mého připojení k internetu.

Dojde-li k přerušení uploadu dat na server, nebo k úmyslnému přerušení, lze pokračovat kdykoli, kdy máte chuť. Systém načte emaily, zjistí které jsou v gmailu, a  pokračuje vesele dál. Z míněných 100.000 ks pošty se mi nepřeneslo 10 emailů. Nedůležitých. Manuální kontrolu jsem neprováděl. Myslím, že je tam vše !

Nyní mám 3 mailboxy, 2 domény, desítky aliasů a mnoho forward skupin v gapps administraci a vše chodí výborně.

Toto byl další krok k úplnému přechodu na Cloud po přesunu webu.

Poslední krok bude náhrada serveru za NAS zařízení a firewallu za nějaký WRT systém v mám ASUS WL-500g . Ještě jsem se pro konkrétní nerozhodl. Vede DD-WRT.

J.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice IT. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 reakcí na Už jsem taky v Cloudu :)

 1. BlackSUN napsal:

  Od podobné migrace mě stále odrazuje to, že veškerý obsah uložený v Google Apps je automaticky obsah Googlu. Mohou ho indexovat, prohledávat, využívat. Je to přímo v podmínkách užití. Nemám v mailu nic extra tajného, ale stále se mi to trochu příčí.

  To už radši VPS a tam si rozjet to co „doma“. A nikdo mi do toho nepoleze.

  M.

  • jenik napsal:

   Ahoj, nejsem si jist, jestli může google zobrazit indexy mých emailů pro vyhledávací dotazy ostatních uživatelů. Jen ať si indexuje, alespoň se mi rychleji hledá co kde mám. Ale jsou to mé emaily a indexy , tak snad to nidkde nesdílí. Dost si teď hrají na bezpečnost. Ale je pravda, že jsem nekontroloval. J.

   • Jerry! napsal:

    Hele, tak to asi pročti ty licenční podmínky nějak víc, než jen „souhlasím“ a dej vědět 🙂 Jsem na tom podobně, nechce se mi vydávat moje data někomu jinému, ikdyž nic extra tajného to není …

 2. birkof napsal:

  Zdravím, není zbytečné provozovat svůj server doma? UPC je nespolehlivé a dnes se dá pořídit VPSka za pěkné peníze.

  • jenik napsal:

   Zdravím,

   já už žádný server mimo NASu + ASUS WL500g s DD-WRT jakou router, doma nemám. Včera mi napsal čez, že mi posílá 2T zpět za elektriku jako přeplatek. Takže jsem spokojen.
   Ještě měním postupně za LED a celkově se snažím snižovat nároky na energie.
   Webovky hostuji u WEDOSu, a jsem spokojen. Server defakto nepotřebuji v žádné podobě. A v práci jich mám dost :).
   Díky za comment. Musím zase něco napsat. Potěšilo mi, že to někdo přečetl :).
   J.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*